Hodowla Gryfoników

Domowa Hodowla Gryfoników

Bardzo kochamy zwierzęta i dlatego zdecydowaliśmy się zająć hodowlą psów. Nasza hodowla gryfoników jest domowa, ponieważ wszystkie nasze psiaki mieszkają w domku, nie w klatkach na zewnątrz. Są traktowane jak członkowie rodziny, są dla nas jak małe, tylko włochate dzieci, a niektóre śpią nawet w naszych łóżkach. Oprócz tego jest to profesjonalna hodowla gryfoników, gdyż każdy pies, założyciel naszej hodowli to bardzo dobrze przemyślany import z wyjątkowym rodowodem.

Przodkowie naszych psów to niezwykle utytułowane okazy, pochodzące z USA, Kanady, Rosji, Czech oraz z Finlandii. Wiele lat pracy z psami i ich szkolenie, to wszystko pozwoliło nam zdobyć doświadczenie, pozwalające nam zadbać nie tylko o wygląd, ale i socjalizację.

Czemu akurat hodowla gryfoników ?

Ponieważ od kiedy pamiętamy psy zawsze towarzyszyły nam w życiu. Hodowlą FCI zajęliśmy się już kilkanaście lat temu, ale wtedy była to zupełnie inna rasa. Nigdy zbytnio nie przepadaliśmy za małymi rasami, gdyż kojarzyły nam się one ze strasznie ujadającymi psami, aż do czasu, kiedy pierwszy raz zobaczyliśmy gryfonika, takie połączenie małego pieska z małpką kapucynką, no i stało się, po prostu się w nim zakochaliśmy. Wiedzieliśmy, że jeśli zdecydujemy się na hodowlę małych psów to będzie to tylko i wyłącznie hodowla gryfoników.

Gryfoniki to cudowne psy do towarzystwa, wesołe, przyjacielskie, nielubiące samotności, łagodne w stosunku do dzieci, lubiące zabawę i nienależące do ras szczekliwych. Żyją one nawet około 15 lat, co nie oznacza niestety, że rasa ta pozostaje wolna od pewnych problemów genetycznych. Jak każdy pies o skróconym pysku, także i gryfonik nie lubi upałów, dlatego w związku z tym może występować zwiększone łzawienie oczu, a więc konieczna jest staranna pielęgnacja oczu i silnie zredukowanej kufy. Gryfonik to krępy pies o kwadratowej, proporcjonalnej, dobrze umięśnionej sylwetce, jego głowa jest okrągła. W jednym miocie mogą urodzić się wszystkie trzy odmiany Gryfoników, czyli Belgijski, Brukselski, Brabancki, a jest to spowodowane mieszaniem odmian przy kojarzeniu.

Gryfonik Belgijski i Brukselski to rasa gryfonika, która wymaga trymowania minimum kilka razy w roku, po tym zabiegu pies nie gubi sierści. Gryfonik to rasa pochodząca od małego szorstkowłosego psa Smousje, z okolic Brukseli. Przez skrzyżowanie Ruby King, Charlesa Spaniela i Mopsa uzyskano krótką sierść i poprawiono typ rasy. Małe, niezwykle czujne psy tych ras hodowane były do chronienia wozów i stajni przed inwazją gryzoni. Po 1900 roku stały się bardzo popularne, dzięki królewskiemu zainteresowaniu, okazywanemu im przez królową belgijską. Wiele okazów zostało wyeksportowanych za granicę, co pomogło w rozwoju i spopularyzowaniu tej rasy.

Posiadaliśmy już spore doświadczenie, a wiec nie spieszyliśmy się zbytnio i ponad pół roku, czytaliśmy wszystko, co związane z tą rasą, obserwowaliśmy, analizowaliśmy mioty, hodowle gryfoników, rodowody, osiągnięcia wystawowe różnych psów tej rasy. Przypadkowo udało nam się znaleźć takiego szczeniaka w Czechach i w taki właśnie sposób trafiła do nas pierwsza suczka KIRON z Loveckého zámečku.

Zaczęliśmy podróżować nie tylko po całej Polsce, ale także i za granicą, gdzie KIRON w swojej dotychczasowej karierze wystawowej zjednała sobie sympatię i zdobyła uznanie wielu znanych kynologów i cenionych sędziów międzynarodowych. Uzyskane od nich wyróżnienia i lokaty uczyniły ją jedną z najlepszych i najpiękniejszych psów tej rasy.

Dzięki temu poznaliśmy również mnóstwo fantastycznych ludzi, posiadających gryfoniki, czy zajmujących się hodowlą tej rasy. Nawiązaliśmy rozmaite znajomości oraz przyjaźnie i właśnie tą droga zakupiliśmy koleją suczkę z Czech DELPHY DEMIE ROLSVI. Każdy z naszych psów jest inny, ma inny temperament, charakter, każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Część osób na pewno już nas poznała poprzez strony o tej rasie, bądź też osobiście na wystawach.

Hodując nasze Gryfoniki, kładziemy szczególny nacisk, nie tylko na ich wygląd zewnętrzny, ale także na socjalizację, zdolność do adaptacji oraz chęć dostosowania się do środowiska socjalnego, co owocuje w późniejszym procesie szkolenia. Dlatego mamy nadzieję, że szczenięta z naszej hodowli będą trafiać w ręce prawdziwych pasjonatów tej rzadkiej, ale jakże wspanialej rasy, jaką jest Gryfonik i dacie im Państwo szansę wiele osiągnąć zarówno w sporcie, jak i na wystawach krajowych i zagranicznych.

Dołącz do dyskusji

Waldemar Kościan

Wieloletni członek ZKwP Oddział w Łodzi, właściciel hodowli gryfoników "Hell on Wheels" i twórca portalu o gryfonikach. Technik weterynarii, dyplomowany zooopsycholog, uczestnik kursów trenerskich i instruktorskich z behawiorystyki psów. Organizator szkoleń z groomingu i handlingu oraz współorganizator Zlotów Gryfoników w Polsce.

Opieka prawna

Naszą hodowlą opiekuje się od strony prawnej Kancelaria Radcy prawnego Rafała Królikowskiego ul. Kilińskiego 177, 90-353 Łódź, www.krwp.pl